Hesabım | Sepetim
2 January 2020

GLUTATYON NEDİR? Bölüm 2/3

Glutatyonun Hücre Yaşlanması ile Bağlantısı 

Glutatyonun, antioksidan etkisi nedeniyle hücre yaşlanmasını yavaşlatmada etkili olabileceği düşünülmektedir. Serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresin, doku hasarı ve yaşlanma belirtilerinde tetikleyici rol oynadığı bilinmektedir. Bu bağlamda, glutatyon takviyesinin yaşlanma sürecini önleyebileceği iddia edilmekteyse de, buna dair herhangi bir klinik çalışma mevcut değildir. 

Glutatyon Eksikliği – Romatoid Artrit Bağlantısı 

Enfeksiyon hastalıkları ve otoimmün hastalıklarla, ileri yaşlarda daha sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bazı araştırmacılar bu artışın eritrositlerdeki ve serumdaki  glutatyon seviyesindeki düşüşle ilişkili olduğunu öngörmektedir. Araştırmacılar, bunun sonucunda romatoid artrit ve lupus eritematozus hastalıklarında artış olduğunu belirtmişlerdir. 

Glutatyon Pankreastaki Beta Hücrelerini Korur 

Pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen diyabette, pankreastaki beta hücrelerinin (β hücreleri) insülin salgılama kabiliyeti etkilenmektedir. Serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresin, insülin üretimindeki azalmadan sorumlu olduğu gözlenmiştir. 

Yapılan çeşitli çalışmaların sonuçlarına göre, glutatyon seviyesinin artması, hem beta hücrelerinin oksidatif hasara karşı korunmasına hem de insülin duyarlılığının artmasına yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda araştırmacılar, diyabetin önlenmesi ve tedavisinde glutatyon sentezi desteğinin araştırılmaya değer bir konu olduğunu vurgulamaktadır. 

Glutatyonun pankreas üzerindeki hücre koruyucu etkisi, Polonya’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarında da ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada, pankreatitli hastalarda oksidatif lipid dejenerasyonunun arttığı, diğer yandan glutatyon seviyesinin azaldığı ve glutatyon sentezini sağlayan enzimlerin aktivitesinin değiştiği gözlemlenmiştir. 

Glutatyon ve Akciğerlerdeki Enflamatuar Hastalıklar 

Astım, fibroz veya akut solunum sıkıntısı sendromları sıklıkla akciğer dokusundaki enflamatuar süreçlerle ilişkilidir. Glutatyon, bu bağlamda hücrelerdeki antioksidan etkisiyle önemli bir rol oynar.  

Kaynak:
https://vitalinstitut.net/glutathion/