Hesabım | Sepetim
20 December 2019

Bu 8 Hastalığı Kokusundan Tanıyabilirsiniz

Bazı hastalıklarda, vücut, alışılmadık kokulara neden olan maddeler üretir. Daha sonra bunlar ciltten (ter), metabolik atıklarla (idrar, dışkı) ve nefes yoluyla (ağız kokusu) atılır ve hastalıkların erken uyarı işareti olurlar. Kokular, ağrı veya lekeler gibi diğer hastalık belirtilerinden daha önce ortaya çıkar.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

İdrar daha keskin kokmaya başladığında bu idrar yollarında bir iltihaplanma olduğu anlamına gelebilir. Bunun nedeni, idrardaki bakterilerin çoğalmaya ve kokuşmaya başlamasıdır.

İdrar yolu enfeksiyonunun diğer belirtileri sık idrara çıkma dürtüsü ve idrar yaparken yanma olmasıdır. Böyle bir durumda 3 ila 4 gün boyunca çok fazla su içilmeli, şikayetler devam ederse doktora başvurulmalıdır.

TİP 1 DİYABET

Tip 1 diyabetin tipik bir belirtisi, nefeste aseton kokusu olmasıdır. Bunun nedeni, Tip 1 diyabet hastalarında insülin eksikliğinden dolayı, vücudun enerji için yağ yakımına yönelmesi ve yağların yanması ile açığa çıkan keton gazının nefeste aseton kokusu şeklinde hissedilmesidir.  

Tip 1 diyabetin diğer başlıca belirtileri şiddetli ağız kuruluğu, sık idrara çıkma, yorgunluk ve baş dönmesidir.

Şeker komasına sebep olabilecek ciddi bir hastalık olan Tip 1 diyabetin mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir.

GRİBAL ENFEKSİYON

Gripte nefes acı kokar. Bunun nedeni bakterilerin çürümeye başlayan mukoza hücrelerinden beslenmesidir.

Gribal enfeksiyonun diğer belirtileri baş ağrısı, kas ağrıları, burun akıntısı, ses kısıklığı, boğaz ağrısı ve çoğu zaman yüksek ateştir.

Gribe yakalanıldığında, vücudu sıcak tutmak ve dinlendirmek gerekir. 5-7 gün içerisinde iyileşme olmazsa doktora başvurulmalıdır.

KARACİĞER YETMEZLİĞİ

Karaciğer sorunu yaşayanlarda ciltte amonyak kokusu olabilmektedir. Sağlıklı bir karaciğer amonyağı doğrudan üre haline dönüştürürken, bu dönüşüm hastalıklı bir karaciğerde çok yavaş olur hatta hiç gerçekleşmeyebilir. Bu durumda amonyak gazı kana karışır ve ciltten atılırken koku oluşur.

Karaciğer yetmezliğinde oluşabilecek diğer belirtiler iştahsızlık, şişkinlik, yorgunluk ve enerji kaybıdır.

Böyle bir durumda mutlaka bir doktora başvurulmalı, alkolden, yağlı yiyeceklerden ve ilaçlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

GASTRİT

Gastritte çok fazla mide asidi oluştuğundan bu durum nefese yansıyarak nefeste tipik bir «mayalanmış meyve kokusu» olabilmektedir. Diğer semptomlar mide bulantısı, karında basınç, dolgunluk hissi ve mide ekşimesidir.

Midenin dinlendirilmesine rağmen 3-4 gün içerisinde iyileşme olmuyorsa doktora başvurulmalıdır.

BADEMCİK İLTİHABI

Bademcikler iltihaplandığında nefeste bakterilerin neden olduğu tatlımsı bir koku olur.

Diğer belirtiler yutma zorluğu, yorgunluk, baş ağrısıdır.

Belirtiler ilk ortaya çıktığında önlem olarak adaçayı ile gargara yapılabilir ve adaçayı içilebilir. Ancak 2 gün içerisinde iyileşme olmazsa doktora başvurulmalıdır.

BÖBREK YETMEZLİĞİ

Böbrek yetmezliği olanların terinde idrar kokusu olabilmektedir. Bunun sebebi kreatinin artık böbreklerden yeterince atılamamasıdır.

Böbrek yetmezliğinin diğer belirtileri arasında yüksek tansiyon, şişmiş göz kapakları, bulantı, ciltte kaşıntılı, önce artan, sonra azalan idrar çıkışı sayılabilir.

Herhangi bir semptom yaşandığında derhal doktora başvurulmalıdır.

TİROİD YETMEZLİĞİ

Tiroid yetmezliğinde cilt özellikle sabahları sirke gibi kokar. Bunun sebebi gece uykuda metabolizmanın yavaşlamasıyla vücudun asitleri ciltten atmasıdır.

Diğer belirtiler yorgunluk, kilo alımı, saç dökülmesi, kabızlık, soğuğa duyarlılık, depresif ruh hali, ciltte solukluk / kuruluk olmasıdır.

Tiroid yetmezliğinde doktor kontrolünde uygun ilaç tedavisi yapılmalıdır.

Kaynak: https://www.wunderweib.de/diese-8-krankheiten-kannst-du-am-geruch-erkennen-100065.html